top of page

REGION MAZURY

mazury%20mapa_edited.jpg

RYS INFORMACYJNY

 

          Region Mazury (daw. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, maz. Mazurÿ, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje obszar Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Jan Grzenia podaje, że rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegieć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur. Wyraz ten znany był od XV wieku. Mazury stanowią liczbę mnogą.

Krajobraz regionu został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie około 14 –15 tys. lat temu. Z tego okresu pochodzi, znaleziony w okolicach Giżycka, fragment rogu renifera

               Do największych jezior na Mazurach należą Śniardwy, będące największym jeziorem w Polsce (pow. 113,8 km²) oraz Mamry, które jest jeziorem o największej objętości w Polsce (obj. 1013 mln m³). Najwyższym szczytem Mazur jest Dylewska Góra (312 m n.p.m.).

             Atrakcją turystyczną jest Pole Bitwy – Grunwald, na którym w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków. Sieć kanałów wodnych łączących liczne jeziora jest atrakcją dla żeglarzy i wodniaków. Wiele jezior jest połączonych kanałami żeglownymi (kanały mazurskieKanał Elbląski). Na Kanale Elbląskim odbywa się żegluga statków tzw. białej floty. Wiele jezior jest doskonałych do nurkowania podlodowego.

Źródło:

mazury_zdj%C3%84%C2%99cie_edited.jpg
bottom of page